MALÁ MĚŘICÍ DREZÍNA MMD.1

Článok publikovaný 24.6.2014 o 10:03
Autor:  Peter Bado (z podkladů firmy CZ LOKO)
Článok má 0 komentárov Môžete zanechať komentár.

Malá měřicí drezína MMD, vzniklá úpravou MUV 69, svými parametry přestala vyhovovat potřebám SŽDC a tak byla v roce 2013 zahájena její rekonstrukce. Cílem rekonstrukce bylo mimo jiné zvýšení spolehlivosti, lepší podmínky pro práci obsluhy a zvýšení přepravní rychlosti i rychlosti při měření. Rekonstrukci provedla společnost CZ LOKO ve spolupráci s firmou KŽV Praha a k jejímu převzetí došlo na veletrhu Czech Raildays.

Speciální drážní vozidlo MMD.1 je dvounápravový motorový vozík s hydrostatickým přenosem výkonu, technicky unifikovaný s MUV 74.1. Je určeno pro měření GPK, případně i pro tažení přípojných vozíků typu PV/PVK, nebo ZPK 56 při údržbě tratí na drahách celostátních, regionálních a na vlečkách o rozchodu 1 435 mm. Maximální rychlost jízdy oběma směry je 75 km/h, při měření 50 km/h a vozidlo umožňuje pojíždět plíživou rychlostí 2 až 10 km/h.

     Na motorový vozík, o délce přes odpružená spřáhla 7,08 m, je dosazen hnací agregát sestavený ze spalova­cího motoru Caterpillar C4.4 se jmenovitým výkonem 129,5 kW a regulačního hydrogenerátoru pojezdu. Tento hydrogenerátor n      apájí oběhem hydraulického oleje hydromotory na nápravových převodovkách. Obě nápravy, s rozvorem 4,50 m, jsou hnací, v uspořádaní B´o. Mezi dvojkolími pod rámem vozidla je zavěšené měřicí zařízení, které se při měření spouští na koleje. Měřicí zařízení je uložené na rámu s vlastními pojezdovými koly průměru 250 mm, kterými se ve styku s kolejnicemi zároveň měří stanovené veličiny GPK. Prostor pro operátora měření je vytvořen v kabině určené pro celkem pět sedících osob.

     Technologické zařízení pro měření GPK se skládá z měřicího podvozku fungujícího jako samostatný funkční celek. Ten je tvořen vlastním mechanizmem podvozku a snímačem měřených veličin s elektronickým vybavením. Podvozek obsahuje vypružení a tlumení pohyblivých částí měřicích os. Proti vykolejení při jízdě přes srdcovku je na podvozku mechanizmus umožňující bezpečný průjezd výhybkou. Při ztrátě kontaktu s kolejí je podvozek automaticky zdvižen pod rám vozidla pneumatickými válci. Při práci ve spuštěném stavu je podvozek veden spojovacím táhlem. V kabině vozidla je umístěna řídicí a vyhodnocovací jednotka DAS (digitálně analogový měřicí systém), určena pro snímání, vizualizaci a vyhodnocení analogových signálů v reálném čase. K jednotce DAS mohou být připojené dvě tiskárny se záznamem na papír ve formátu A3 a A4. Měřicí zařízení umožňuje měření směru obou kolejnicových pasů, výšku obou kolejnicových pasů, rozchodu, změny rozchodu, převýšení, zborcení koleje, poloměrů oblouků a ujetou vzdálenost. Vzhledem k hmotnosti vozidla, která činí 14 tun, je měření klasifikováno jako měření pod zatížením.

     V současnosti je MMD.1 ve zkušebním provozu a její využití se předpokládá zejména při měření staničních dopravních kolejí. 

Fotogaléria k článku:

MMD.1 na veletrhu Czech Raildays 17. 6. 2014, foto Stanislav PlachýMMD.1 na veletrhu Czech Raildays 17. 6. 2014, foto Stanislav Plachý MMD.1 na veletrhu Czech Raildays 17. 6. 2014, foto Stanislav Plachý Hlavní část měřicího podvozku, převzato z prospektu Drezína v jihlavském závodě CZ LOKO, archiv CZ LOKO Drezína v jihlavském závodě CZ LOKO, archiv CZ LOKO Drezína v jihlavském závodě CZ LOKO, archiv CZ LOKO Drezína v jihlavském závodě CZ LOKO, archiv CZ LOKOKomentáre


Pridaj komentár