Vozidlá pre stavbu, údržbu a opravy trakčného vedenia
Počátky elektrizace železničních tratí normálního rozchodu v Čechách (tratě Tábor – Bechyně a Rybník – Lipno nad Vltavou) i na Slovensku (uherská část železnice Bratislava – Vídeň) sahají již do začátku 20. století. V tomto období byla „mechanizace“, používaná při výstavbě a následně i při údržbě trakčního vedení, omezena zejména na kolejové žebříky, rozvinovací podvozky či vozy, montážní věže a koňské potahy pro tažení...
Počátky elektrizace železničních tratí normálního rozchodu v Čechách (tratě Tábor – Bechyně a Rybník – Lipno nad Vltavou) i na Slovensku (uherská část železnice Bratislava – Vídeň) sahají již do začátku 20. století. V tomto období byla „mechanizace“, používaná při výstavbě a následně i při údržbě trakčního vedení, omezena zejména na kolejové žebříky, rozvinovací podvozky či vozy, montážní věže a koňské potahy pro tažení vodičů. Tento stav se výrazněji nezměnil ani v 20. letech minulého století při elektrizaci pražského uzlu. Nástup specializovaných strojů nastává až v 50. letech a souvisí s rozsáhlou elektrizací především prvního hlavního tahu ČSD, zahájenou v úseku Žilina – Spišská Nová Ves. Z počátku to byly téměř výhradně prostředky, upravené z vyřazovaných drážních vozidel a teprve později vozidla nová, již pro tyto účely konstruovaná. Postupná elektrizace hlavních tahů a následně dalších tratí vyžadovala stroje pro údržbu trakčního vedení. K tomu účelu dráhy používaly jak poměrně širokou skupinu motorových vozů, rekonstruovaných po jejich vyřazení z osobní dopravy, tak i nová vozidla, dovezená z NDR. Teprve začátkem 70. let se podařilo zajistit jejich výrobu a dodávky domácím průmyslem, a to až do začátku 90. let. Pro výstavbu, obnovu i údržbu trakčního vedení vznikaly další speciální vozy, především vozy rozvinovací, laníčkovací a agregátové. Vznikly zejména přestavbou vozů uvolňovaných z provozu u ČSD. Nevýhodou takových přestaveb byla značná nejednotnost vozidel jak z hlediska jejich fyzického stavu a životnosti, tak i z hlediska zajišťování jejich údržby. Rozvíjející se elektrizace tratí a postupné získávání zkušeností zvyšovaly tlak na dodávku nových mechanizačních prostředků pro stavbu a údržbu trakčního vedení. To vedlo v polovině 60. let k definování základní řady montážních vozů, ve které byla vozidla různého určení včetně montážních plošin a jeřábů a které vyrobily tuzemské vagónky. Pro úplnost doplňme, že veškerá k ČSD dodaná motorová vozidla pro prohlídky a opravy trakčního vedení provozovala lokomotivní depa společně s pracovníky energoúseků (později elektroúseků). Tento stav se změnil až v devadesátých letech minulého století, kdy vozidla byla v ČR i na Slovensku včetně strojvedoucích převedena k provozním jednotkám železniční infrastruktury – blíže viz popis MVTV 2. Jelikož převážná část nejrozšířeněnjších vozidel MVTV 2 byla vyrobena již v roce 1983, přikročily SŽDC i ŽSR k jejich postupné modernizaci.
Vývojem prošly i betonářské práce při stavbě trolejového vedení. V počátcích elektrizace se beton pro základy trakčních stožárů míchal ručně, přičemž jednotlivé složky betonu se k výkopu dovážely koňskými potahy nebo jinými vozidly. Později bylo ruční míchání nahrazeno malými benzínovými míchačkami. Dalším vývojovým stupněm byly centrální betonářské stanice, které sice zefektivnily výrobu betonové směsi, avšak v některých případech byla rychlost přepravy betonu značně problematická. Vhodným řešením byla pojízdná betonárka; přes několik vývojových etap vznikly poloautomatické betonárky KM 10, KM 15, KM 20 a v současnosti nejmodernější typ PB 18.
Pro hloubení základových jam trakčních stožárů používal podnik EŽ Praha dvě unikátní zařízení, namontovaná pravděpodobně v 60. letech na plošinové vozy. Hydraulická vrtací souprava MPZV umožňovala vrtání jam o průměru 80 cm v soudržných zeminách do hloubky 4 m. Byla použita také při elektrizaci širokorozchodné tratě na východním Slovensku. Druhé zařízení, tzv. „zeměbuch“, bylo uloženo na voze řady Px. Nad zadním podvozkem byla umístěna strojovna s řídící kabinou a ramenem. Na rameni byla zavěšena vibrační výpažnice, umožňující hloubení jam o průměru 80 cm a hloubce 3 m, zejména v soudržných zeminách. K vyprázdněni vytěžené zeminy se používal stlačený vzduch.
Pro práce na trakčním vedení se podobně jako v energetice používají také různé jeřáby a montážní plošiny, instalované na plošinových vozech. Těchto konstrukcí vzniklo několik a většinou se jednalo o nástavby převzaté z nákladních automobilů.
Kromě státních drah byly elektrizovány také některé vlečky průmyslových podniků. K jejich výstavbě a údržbě trakčního vedení byly použity jednak stroje shodné s vozidly používanými na ČSD, ale i zařízení vzniklá úpravou různých jiných vozidel. Vzhledem k rozmanitosti těchto konstrukcí je jim věnována omezená pozornost.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.