V této části jsou uvedeny jednotlivé typy speciálních vozidel, která jsou svým technologickým určením ojedinělá a drobné skupiny typů vozidel stejného určení, jejichž počet je v porovnání s ostatními kategoriemi malý. Patří sem např. stroje pro zemní práce, vakuové nakladače, zatáčečky upevňovadel, strojní vyměňovače pražců, mobilní kolejové svářečky, hrabačky štěrku nebo sekačky porostů.
V poválečných letech byla mechanizace prací u...
V této části jsou uvedeny jednotlivé typy speciálních vozidel, která jsou svým technologickým určením ojedinělá a drobné skupiny typů vozidel stejného určení, jejichž počet je v porovnání s ostatními kategoriemi malý. Patří sem např. stroje pro zemní práce, vakuové nakladače, zatáčečky upevňovadel, strojní vyměňovače pražců, mobilní kolejové svářečky, hrabačky štěrku nebo sekačky porostů.
V poválečných letech byla mechanizace prací u nás soustředěna zejména na opravné práce na železničním svršku, především jeho obnovu. V této oblasti se dosáhlo razantního pokroku, ale železniční spodek zůstával poněkud opomíjen, a to navzdory známému faktu, že kvalitní, řádně odvodněný železniční spodek je jednou z podmínek pro udržení žádoucího stavu železničního svršku. Důvodů tohoto stavu bylo více a jejich výčet je nad rámec této publikace. Ve snaze zlepšit či mnohdy znovu zřídit alespoň zanedbané odvodnění se u nás vývoj zaměřil na stroje pro zřizování a úpravu příkopů a banketů. Ty se však zejména z důvodů nízké produktivity a tedy vysoké výlukové náročnosti neuplatnily, určitý pokrok v této oblasti nastal až v rámci spolupráce s DR, kdy došlo na výrobu stroje pro zemní práce SZP 750, později modifikovaného na SZP 600. Do této skupiny strojů by bylo možné zařadit i vakuové nakladače, které rovněž odstraňují materiál železničního spodku, ale i železničního svršku. K rozšíření těchto strojů u nás rovněž nedošlo. Devadesátá léta znamenala ústup této techniky, a to jak z důvodů ekonomické náročnosti uvedených strojů, tak především pro zcela odlišné priority železniční dopravy a s nimi související podmínky staveb na železnici. U nich je železničnímu spodku již věnována náležitá pozornost a jeho zřízení či oprava se staly neoddělitelnou součástí stavby. Dodejme, že o strojích pro zvyšování únosnosti pražcového podloží a sanačním stroji pojednává kapitola 3.
Zejména budování bezstykové koleje a potřeba výměny inventárních kolejnic za dlouhé kolejnicové pásy vyžadovaly nasazení strojů pro utahování nebo povolování upevňovadel. Domácí vývoj i v tomto případě nedoznal požadovaných kvalit, a tak, kromě jednoho stroje z Rakouska, byly dováženy ve své době moderní zatáčečky z NDR. Dnes se tyto stroje na našich tratích používají pouze sporadicky.
Další skupinou mechanismů, která v traťovém hospodářství ČSD od konce 70. let v tehdejších podmínkách značně usnadňovala práci na železničním svršku, byly stroje na výměnu pražců SVP, hovorově zvané „vytahováky pražců“. Jejich vývoj byl úspěšný a bylo vyrobeno několik desítek strojů více typů, které se díky různým nástavbám a přídavným zařízením staly univerzálními pomocníky při údržbě a opravách tratí. Jejich využití po roce 1990 pokleslo v důsledku zajišťování prací stavebními firmami a s ním spojeného prudkého nástupu dvoucestných rypadel.
K rozvoji bezstykové koleje nezbytně patří elektrokontaktní svařování kolejnic. Kromě stabilních svařovacích základen se u nás používalo a dodnes používá několik typů svařovacích strojů. Nejnovější stroje umístěny na dvoucestných vozidlech jsou uvedeny v kapitole 12.
V 90. letech se projevil obecný přebytek traťových strojů, mj. i čističek SČH 150. Některé z nich proto prošly rekonstrukcemi a na jejich základě vznikly pokladač kabelů SČH 150 K a sekačka porostů SČH 150 S. Pro odstraňování vegetace z kolejiště bylo vyvinuto několik typů dalších vozidel a to jak jednoúčelových tak i jako nástavby na víceúčelových strojích (např. SVP 74, MPV 22).
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.