Problematiku mechanizovaného čištění podélných příkopů se snažili vyřešit pracovníci PKVP TH, pracoviště Praha, vývojem zařízení, které pracovalo na principu vyprofilování tvaru příkopu radlicí a naložení přebytečného materiálu na plošinové vozy. Souprava byla mimo hnacího vozidla tvořena obvykle pracovním strojem a dvěma až třemi čtyřnápravovými plošinovými vozy. Na pracovním stroji, upraveném na čtyřnápravovém plošinovém voze, se
Problematiku mechanizovaného čištění podélných příkopů se snažili vyřešit pracovníci PKVP TH, pracoviště Praha, vývojem zařízení, které pracovalo na principu vyprofilování tvaru příkopu radlicí a naložení přebytečného materiálu na plošinové vozy. Souprava byla mimo hnacího vozidla tvořena obvykle pracovním strojem a dvěma až třemi čtyřnápravovými plošinovými vozy. Na pracovním stroji, upraveném na čtyřnápravovém plošinovém voze, se nacházel krytý prostor s hnacím motorem a hydraulickým agregátem, ovládací kabina a pomocný jeřábek o nosnosti 500 kg, určený pro manipulaci s kloubově zavěšenými lopatou a radlicí. Lopata, v podstatě nožový narušovač nečistot v příkopu, byla sunuta příkopem, přičemž odřezávala nežádoucí materiál a hrnula jej před sebou. Po nahrnutí dostatečného množství materiálu se lopata vyklopila a při nepřerušeném pojezdu soupravy se za nahrnutou hromadou sklopila do dalšího záběru. Lopaty se používaly dvě, větší, o hmotnosti 240 kg, byla uložena centricky a menší, o hmotnosti 230 kg, byla uložena excentricky a umožňovala pracovat i v příkopech, které byly blízko u koleje a tedy mimo dosah větší lopaty. Radlice sloužila k čištění a urovnávání banketů. Soupravu doplňovaly nízkostěnné vozy vzájemně propojené můstky, po kterých se pohyboval kolový nakladač typu HON. Ten nashromážděné nečistoty nakládal na vozy tak, aby jejich ložná plocha byla plně využita. Nakladač HON byl svým výkonem 60 m3/h limitujícím prvkem soupravy, a proto se někdy souprava rozdělovala. Dosah zařízení byl 5,0 m od osy koleje. Dvě zařízení byla vyrobena v polovině 60. let a vzhledem k nízkému pracovnímu výkonu k jejich dalšímu rozšíření nedošlo. Jeden stroj využívala TD Brno-jih (hovorově nazýván „škarpostroj“) a druhý TD Nitra; oba byly nasazovány ještě v 80. letech.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.