Na základě zkušenosti s provozem SZP 750 byla navržena jeho inovace, která si kladla za cíl zvýšit efektivitu práce. Koncepce soupravy, tvořené hnací jednotkou, samotným strojem a ochranným vozem, byla zachována a její složení je PA 600 + SZP 600 + OV 2. Pojízdný agregát PA 600 umožňoval efektivnější elektrický přenos výkonu na pracovní stroj a
Na základě zkušenosti s provozem SZP 750 byla navržena jeho inovace, která si kladla za cíl zvýšit efektivitu práce. Koncepce soupravy, tvořené hnací jednotkou, samotným strojem a ochranným vozem, byla zachována a její složení je PA 600 + SZP 600 + OV 2. Pojízdný agregát PA 600 umožňoval efektivnější elektrický přenos výkonu na pracovní stroj a ochranný vůz je vybaven plnohodnotným řídicím stanovištěm, shodným s pojízdným agregátem. Pracovní stroj, který vychází ze SZP 750, je tvořen rámem uloženým na dvou třínápravových podvozcích. Ty na základě licence firmy Linke – Hofman – Busch vyráběla Vagónka Poprad a pro toto použití byly doplněny aretací, pneumatickou a ruční brzdou. Pracovní orgány byly převzaty ze stroje SZP 750, byl však zvětšen průměr korečkového kola na 3,50 m a počet korečků byl zvýšen na dvanáct. Změn, směřujících ke zvýšení komfortu obsluhy, doznala i pracovní kabina. Strojovna je umístěna v přední části stroje a jsou v ní umístěny čerpadla poháněná elektromotory, nádrž hydrauliky, hydraulické rozváděče a chladič hydraulického oleje. Elektrické rozvaděče a přístroje jsou umístěny v horní části strojovny. Soupravu lze provozovat ve dvou režimech. Při jízdě je ovládána z PA 600 nebo OV 2, v pracovním režimu z pracovní kabiny SZP 600. Spojení mezi všemi stanovišti je zajištěno soupravou hlasitého telefonu. Maximální výkon těžebního orgánu byl stanoven na 120 m3/h, maximální dosah korečkového kola je 7,8 m od osy koleje a maximální hloubka záběru je 2,8 m pod temeno kolejnice. Maximální stranový dosah pluhu je 5,5 m od osy koleje a hloubkový 1,2 m od temene kolejnice. Práce na prototypu byly ukončeny v září 1991 a ještě do konce téhož roku proběhlo provozní ověření a prototypové zkoušky u TD Žilina a Vrútky. I když změna koncepce se ukázala jako správná, další mechanismy již nebyly vyrobeny. Získané zkušenosti však vedly k myšlence rekonstrukce strojů SZP 750 na SZP 600.1, tento záměr ale nebyl naplněn. Poslední nasazení SZP 600 bylo pravděpodobně v roce 2006 a poté byl i s OV 2 dlouhodobě odstaven v žst. Žilina zriaďovacia stanica a návledně v osobním nádraží. S jeho dalším provozem se již nepočítá. PA 600 se používá nadále jako hnací vozidlo pro pracovní vlaky ŽSR. I když dodávky těchto zařízení pro domácí železnice nepokračovaly, 33 strojů bylo v kooperaci vyrobeno pro Ruské dráhy pod typovým označením SZP 600 R. Z tohoto pohledu se SZP stal nejúspěšnějším mechanismem z produkce slovenských výrobců traťových strojů. Pro úplnost je možno dodat, že obdobné soupravy pro zemní práce byly dodány ruskými výrobci pro ukrajinské a ruské železnice pod typovým označením KOM 3.
Délka SZP 600 přes nárazníky je 23,40 m. Nejvyšší rychlost soupravy vlastním pohonem v obou směrech jízdy je 80 km/h, pracovní rychlost se pohybuje do 8 km/h a při zařazení do vlaku bylo možné soupravu přepravovat rychlostí maximálně 100 km/h. Celková hmotnost soupravy je 183 t, z toho 58 t připadá na PA 600, 100 t na SZP 600 a 25 t na OV 2.
Súvisiace
Obrázky
Ostatné
Komentáre
Pridaj komentár
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.