Potřeba uspokojivě vyřešit manipulaci s částmi výhybek na dřevěných pražcích pod trolejovým vedením vedla výrobce k vývoji jeřábů určených zejména pro tuto činnost. Nejrozšířenějším z nich je typ EDK 300/5. Jeho konstrukce umožňuje práci bez protizávaží. Výložník je třídílný teleskopický a je možno s ním manipulovat v každé pracovní poloze pod zatížením. Otáčení jeřábu, zdvih a vysouvání výložníku jsou ovládány hydraulicky.
Potřeba uspokojivě vyřešit manipulaci s částmi výhybek na dřevěných pražcích pod trolejovým vedením vedla výrobce k vývoji jeřábů určených zejména pro tuto činnost. Nejrozšířenějším z nich je typ EDK 300/5. Jeho konstrukce umožňuje práci bez protizávaží. Výložník je třídílný teleskopický a je možno s ním manipulovat v každé pracovní poloze pod zatížením. Otáčení jeřábu, zdvih a vysouvání výložníku jsou ovládány hydraulicky. Na stroji je instalován omezovač momentu břemene, který na základě obsluhou zvolené pracovní varianty jeřábu (práce s opěrami, bez opěr ap.) zabrání automaticky jeho přetížení. Pro zavěšování břemen je jeřáb vybaven traverzou. Zdrojem energie je vznětový motor IFA o výkonu 101,5 kW s generátorem. EDK 300/5 je možno napájet také z vnějšího zdroje 380/400 V, 50 Hz. Oba třínápravové podvozky mají vnitřní nápravy hnací. Jeřáb nemá ochranný ani protizávažový vůz. Maximální nosnost je 50 t při vyložení 6,5 m od osy otoče a klesá na 10 t při maximálním vyložení 18 m. Jeřáb může pracovat i na koleji s převýšením 100 mm. V letech 1984 až 1990 bylo pro výkonné jednotky traťového hospodářství ČSD dovezeno 13 zástupců tohoto typu, další zakoupily i Nová huť (dnes Arcelor Mittal) Ostrava, Třinecké železárny, Slovnaft Bratislava a ŽS Bratislava. V ČR byly dva jeřáby odprodány firmě Tomi Remont Prostějov, jeden jako nehodový provozuje DKV České Budějovice a další čtyři stroje jsou v provozu u TSS. Na Slovensku jsou v provozu čtyři kusy. U jeřábu Arcelor Mittal byla v roce 2009 provedena rekonstrukce, spočívající v úpravě elektroinstalace a v náhradě původního motoru IFA za motor Perkins o výkonu 93,6 kW. Stroj dostal po rekonstrukci typové označení EDK 300/5.1. V roce 2005 prošel rekonstrukcí také jeřáb Třineckých železáren; ta byla zaměřena zejména na hydraulický systém jeřábu a k přeznačení typu nedošlo.
Hmotnost jeřábu je 100 t, délka přes nárazníky 12,51 m, vzdálenost otočných čepů podvozků 5,7 m, rozvor podvozku 3,1 m, maximální rychlost při přepravě 100 km/h byla administrativně snížena na 50 km/h oběma směry a nejvyšší rychlost vlastním pohonem je 100 m/min.
Súvisiace
Obrázky
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 42
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 46
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 55
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 56
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 63
Komentáre
Pridaj komentár
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa dozviete viac v Zásadách ochrany osobných údajov