Podobně jako jeřáb GEK 80 se při stavbě širokorozchodné tratě na východním Slovensku osvědčil i dvoukonzolový jeřáb GEPK 130. Proto jej v roce 1967 ČSD objednaly v provedení pro normální rozchod a ještě téhož roku byly v žst. Čierna nad Tisou provedeny jeho zatěžkávací zkoušky. V roce 1968 byl přidělen Železničnímu stavitelství Bratislava, kde
Podobně jako jeřáb GEK 80 se při stavbě širokorozchodné tratě na východním Slovensku osvědčil i dvoukonzolový jeřáb GEPK 130. Proto jej v roce 1967 ČSD objednaly v provedení pro normální rozchod a ještě téhož roku byly v žst. Čierna nad Tisou provedeny jeho zatěžkávací zkoušky. V roce 1968 byl přidělen Železničnímu stavitelství Bratislava, kde sloužil až do svého zrušení na začátku 90. let. Jeho konstrukce byla obdobná jako jeřábu GEK 80, mohl však manipulovat s břemeny do hmotnosti 130, výjimečně až 146 t a o maximální délce 34,2 m, a to i mimo osu koleje do vzdálenosti 5,3 m. Zvedací zařízení byla umístěna na dvou vzájemně spolu spojených osminápravových vozech. Hlavní nosník se skládal ze základní části dlouhé 25 m a dvou odnímatelných konzol délky 29,7 m. Na každé konzole byly umístěny dva kladkostroje, každý o nosnosti 85 t. Po horní pásnici hlavního nosníku se pohybovalo protizávaží, tvořené patnácti vzájemně spojitelnými díly o celkové hmotnosti 67 t. Při manipulaci s břemeny o hmotnosti nad 80 t se dále používala závěsná závaží o hmotnosti 43 t, která se převážela na plošinovém voze. Jeřáb se ovládal z kabiny, která se nacházela mezi zvedacími zařízeními.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.