Po neúspěchu souprav SSH a DS domácí výroby se pozornost ČSD obrátila k soupravám PTO 200 A, používaným na odvoz výzisku od strojních čističek v Polsku. Jejich dovoz se jevil jako nejsnazší způsob řešení tohoto problému i v našich podmínkách. Souprava, tvořená řídicím vozem a vozy typu 418 Vc (viz Ua), doplněnými pásovými dopravníky, byla na
Po neúspěchu souprav SSH a DS domácí výroby se pozornost ČSD obrátila k soupravám PTO 200 A, používaným na odvoz výzisku od strojních čističek v Polsku. Jejich dovoz se jevil jako nejsnazší způsob řešení tohoto problému i v našich podmínkách. Souprava, tvořená řídicím vozem a vozy typu 418 Vc (viz Ua), doplněnými pásovými dopravníky, byla na kolejích ČSD předvedena v roce 1980. Protože však plně nevyhovovala provozu v našich podmínkách, byla pro ČSD vyráběna ve verzi PTO 200 C. Ta měla dopravníky československé výroby a řídicí vůz upravený z vozu řady Pa (Smmp) Vagónky Poprad. První souprava, s výrobním číslem 23, byla vyrobena a zástupci ČSD převzata na konci roku 1983. Do zkušebního provozu byla nasazena v březnu 1984 u Mostního obvodu Bratislava. Tato souprava byla ještě v témže roce předvedena společně se SZP 750 i na tratích DR. Postupně byly soupravy PTO 200 C dodány všem drahám sítě ČSD. Na řídicím voze byla umístěna řídicí kabina, elektrocentrála a pevný dopravník, přepravující výzisk od čističky nebo SZP na dopravníkovou dráhu výklopných vozů. Ovládaly se z něj dopravníky a shrnovací klapky, které přehrazením dopravníku zajišťovaly postupné naplňování jednotlivých vozů od posledního vozu k prvnímu. Prvních pět výsypných vozů řady Ua v soupravě bylo vybaveno dopravníky délky 12 m a pěti shrnovacími klapkami, poslední vůz měl dopravník délky 10 m a čtyři klapky. Dopravníky byly poháněny elektromotory, ovládání klapek bylo elektropneumatické. Ložný prostor vozů byl z důvodu umístění dopravníků zmenšen na 28 m3. Doba vyprázdnění soupravy se pohybovala kolem 30 min. V souvislosti s poklesem nasazování strojních čističek a strojů pro zemní práce v 90. letech a také v důsledku nasazení modernějších prostředků byly soupravy postupně z provozu vyřazovány. Dopravníky byly z vozů Ua demontovány a vozy samotné se využívají nadále. K zajímavostem patří přestavba řídicího vozu výrobního čísla 44 u TSS Starý Plzenec na energetický vůz k soupravě PSE.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.