Předchůdci kolejových jeřábů byly ručně obsluhované vozové jeřáby, které se na kolejích v našich zemích objevily pravděpodobně na přelomu 19. a 20. století. Byly od různých výrobců a měly poměrně nízkou nosnost, která se pohybovala od 3 do 10 t. Některé nejstarší ruční jeřáby pravděpodobně neměly rameno otočné. Ruční jeřáby sloužily zřejmě především na podnikových
Předchůdci kolejových jeřábů byly ručně obsluhované vozové jeřáby, které se na kolejích v našich zemích objevily pravděpodobně na přelomu 19. a 20. století. Byly od různých výrobců a měly poměrně nízkou nosnost, která se pohybovala od 3 do 10 t. Některé nejstarší ruční jeřáby pravděpodobně neměly rameno otočné. Ruční jeřáby sloužily zřejmě především na podnikových vlečkách, méně již ve větších železničních stanicích při manipulaci s kusovými zásilkami a břemeny; snad právě toto jejich využití vedlo k jejich tehdejšímu označení “ruční pojezdný vozový jeřáb”. V závěru roku 1928 bylo v provozu ČSD celkem 19 ručních jeřábů, zřejmě poslední čtyři z nich o nosnosti 10 t pro ČSD vyrobila Královopolská strojírna Brno v roce 1927. Jeden z nich je exponátem MDC v Bratislavě. Jeho podvozková část je třínápravová, na ní je otočná část s ramenem jeřábu, které bylo v přepravní poloze sklopeno dozadu a nepřesahovalo čela nárazníků. Otoč jeřábové nástavby i zdvih háku zajišťovala obsluha jeřábu přes mechanické převodovky. Kolik jeřábů bylo v dvacátých letech minulého století provozováno na podnikových vlečkách, se nepodařilo zjistit, lze se však domnívat, že jejich počet byl přinejmenším stejný, jako uvedený park jeřábů u ČSD.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.