Podbíječka „systému Scheuchzer“, v českých a slovenských publikacích většinou uváděná jako Sfindex (viz úvod této kapitoly), byla dvounápravové vozidlo s vlastním pojezdem a podbíjecími agregáty umístěnými mezi nápravami. Hnací náprava byla zadní, nevypružená, přenos výkonu mechanický pomocí pastorků, zabírajících do vnitřního ozubení pojezdových kol. Podbíjecí agregáty, osazené 16 podbíjecími pěchy, využívaly
Podbíječka „systému Scheuchzer“, v českých a slovenských publikacích většinou uváděná jako Sfindex (viz úvod této kapitoly), byla dvounápravové vozidlo s vlastním pojezdem a podbíjecími agregáty umístěnými mezi nápravami. Hnací náprava byla zadní, nevypružená, přenos výkonu mechanický pomocí pastorků, zabírajících do vnitřního ozubení pojezdových kol. Podbíjecí agregáty, osazené 16 podbíjecími pěchy, využívaly principu synchronního podbíjení; svírání a rozvírání kmitajících podbíjecích pěchů byly mechanické pomocí pohybových matic na vřetenech s lichoběžníkovými závity s opačným stoupáním. Svírací síla pěchů byla omezena nastavitelnými spojkami tak, aby sevřením pěchů nedocházelo ke zdvihu nivelety koleje. Vibraci pěchů zajišťovaly výstředníkové hřídele, situované v horní části agregátů a poháněné rovněž mechanicky soustavou řetězových převodů. Zdvih podbíjecích agregátů zajišťovaly pneumatické válce. V přepravní poloze byly podbíjecí agregáty mechanicky zavěšeny na háky. Umístění podbíjecího zařízení za přední nápravou vyžadovalo mimo zdvihu koleje ručními zdviháky i dodatečné opatření – ruční podbití zpravidla každého šestého pražce před podbíječkou. Na podbíječce byla dvě stanoviště obsluhy, pro řízení stroje při podbíjení a pro jízdu (řidič seděl bočně ve směru jízdy). Celý stroj byl opatřen střechou. Stroje byly osazeny zážehovými osmiválcovými vodou chlazenými motory Ford Mercury, později zaměněnými za tuzemské vznětové vzduchem chlazené motory T 114. Celkem bylo v letech 1946 a 1947 dodáno zřejmě 8 strojů od tohoto výrobce, u ČSD označených evidenčními čísly SP XX. První podbíječka SP 01 byla přidělena TMS Kladno a později provozována TSS Ústí nad Labem.
Hmotnost podbíječky byla asi 10 t, její délka přibližně 5,2 m, rozvor cca 3,4 m a maximální rychlost 40 km/h. Průměrný výkon podbíječky byl přibližně 120 m/h.
Súvisiace
Obrázky
Komentáre
Pridaj komentár
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.