I když se soupravy SDK 150/300 v provozu osvědčily, jejich další výroba již nebyla možná, a tak košické pracoviště VÚŽ přistoupilo k vývoji modernější soupravy. Soupravu SDK II tvoří upravené vozy řady Smmp (Pa) a Rmms, jejichž počet je závislý na délce přepravovaných kolejnic, a vozíky na výměnu kolejnic. Všechny vozy včetně přechodových částí mezi sebou jsou
I když se soupravy SDK 150/300 v provozu osvědčily, jejich další výroba již nebyla možná, a tak košické pracoviště VÚŽ přistoupilo k vývoji modernější soupravy. Soupravu SDK II tvoří upravené vozy řady Smmp (Pa) a Rmms, jejichž počet je závislý na délce přepravovaných kolejnic, a vozíky na výměnu kolejnic. Všechny vozy včetně přechodových částí mezi sebou jsou vybaveny kolejnicovou drážkou, po které se pohybuje manipulátor, zajišťující podélný posuv a navádění kolejnic. Soupravu tvoří dva vozy stahovací (u prototypu přestavěné z vozů řady Zts), dva pomocné vozy, maximálně 16 přepravních vozů, dva koncové přepravní vozy a upevňovací (kotvicí) vůz. Souprava umožňuje manipulaci s kolejnicemi tvarů R 65, S 49 a UIC 60. Kolejnicové pásy lze čelně nakládat i vykládat na svařovací základně, volně skládat do osy koleje nebo za hlavy pražců, skládat a současně je pomocí vyměňovacích vozíků vyměňovat za opotřebované nebo inventární kolejnice. Dále souprava umožňuje nakládání kolejnicových pásů z osy koleje nebo z míst za hlavami pražců. Kolejnicové pásy lze na svařovací základně nakládat nebo vykládat za použití dalších zdvíhacích zařízení i bočně. Manipulátor je vybaven vlastním motorem s hydraulickým přenosem výkonu. Díky otoči, převzaté z autorypadla typu UDS, lze manipulátor otáčet na obě strany soupravy. Jeho nejvyšší rychlost je 10 km/h. Soupravou lze přepravit současně maximálně 24 ks kolejnicových pásů. Minimální poloměr oblouku při práci je 350 m a maximální sklon koleje je 20 ‰. Prototyp, přidělený k TSS Ústí nad Labem, byl vyroben v roce 1983 a provozně ověřován roku 1984. Celkem bylo vyrobeno sedm souprav. Původně byly určeny pro přepravu kolejnicových pásů maximální délky 255 m, vhodnou kombinací vozů však lze vytvořit soupravu pro převoz kolejnic v délkách 125 až 300 m. V současnosti jsou v ČR v provozu tři soupravy u společnosti Svařovna Duchcov, z toho jedna bez manipulátoru, a čtvrtá, zkrácená, u TSS. U ŽSR jsou v provozu tři soupravy výrobních čísel 03, 06 a 07.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.