Parní sněhomet tvoří pracovní vůz a tendr se zásobou uhlí a vody. Je bez vlastního pohonu pojezdu a při práci byla nutná součinnost s lokomotivou. Pracovní vůz je osazen tažným a narážecím ústrojím na obou čelech, při čemž na přední straně jsou nárazníky a spřáhlo umístěny na demontovatelném nosníku. Na čele vozu, který má dva třínápravové podvozky, je umístěna
Parní sněhomet tvoří pracovní vůz a tendr se zásobou uhlí a vody. Je bez vlastního pohonu pojezdu a při práci byla nutná součinnost s lokomotivou. Pracovní vůz je osazen tažným a narážecím ústrojím na obou čelech, při čemž na přední straně jsou nárazníky a spřáhlo umístěny na demontovatelném nosníku. Na čele vozu, který má dva třínápravové podvozky, je umístěna fréza, za ní je kabina obsluhy sněhometu a v zadní části vozu se nachází strojovna s kotlem, stojatým parním strojem a kompresorem. Pracovní zařízení sněhometu – fréza sestává z bočních křídel, vrhače sněhu a lamače ledu. Kromě toho se v přední části nachází přední a mezi podvozky zadní sněhová lopata. Sněhové lopatkové kolo frézy bylo poháněno parním strojem, ostatní zařízení byla ovládána pomocí stlačeného vzduchu. Před zahájením práce se v přední části odmontoval nosník s nárazníky, na lopatkové kolo se namontovalo zavrtávací zařízení a nastavil se počet a směr otáček kola. Vrhač sněhu se nastavil podle směru otáček kolesa. Rozevření nahrnovacích radlic se nastavovalo předem na stupnici. Vrstva odstraňovaného sněhu mohla dosahovat šířku i výšku 5 m, sníh byl metán do vzdálenosti cca 20 m od osy koleje. Na našich tratích byly tyto sněhomety používány od začátku 40. let, čtyři na území Sudet a dva na Slovensku. Po druhé světové válce byly u ČSD pravděpodobně zprvu dislokovány ve výtopnách, teprve později u traťových distancí; i po této změně obsluhovali parní stroj sněhometu pracovníci lokomotivních dep. V roce 1955 byly dislokovány v České Lípě, Chomutově, Bratislavě, Jihlavě, Spišské Nové Vsi a Šumperku. Jako poslední dva sněhomety byly ještě koncem 70. let nasazovány stroje v Olomouci (č. 03) a Šumperku (č. 06). V muzejních sbírkách se nacházejí tři zachovalé stroje, a to v železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka SM 06, ve sbírkách NTM SM 02 a SM 03, po částečné opravě, je vystavován v MDC Bratislava.
Hmotnost sněhometu bez tendru je přibližně 65 t, délka 16,87 m, vzdálenost otočných čepů podvozků 4,55 m, maximální přepravní rychlost byla 70 km/h a pracovní rychlost do 45 km/h.
Súvisiace
Obrázky
Výrobné číslo / evidenčné číslo: SM 02
Výrobné číslo / evidenčné číslo: SM 03
Výrobné číslo / evidenčné číslo: SM 06
Komentáre
Pridaj komentár
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.