První pluhy vznikaly rekonstrukcemi nejčastěji tendrů parních lokomotiv. Jejich konstrukce nebyly jednotné, většinou se zřejmě jednalo o unikátní vozidla. Rekonstrukce byly dílem jak výrobců lokomotiv či vozů, tak i železničních dílen. První takto upravené sněhové pluhy u nás vznikly pravděpodobně již kolem roku 1880, poslední až po druhé světové válce. Tyto pluhy umožňovaly odhrnování vrstvy
První pluhy vznikaly rekonstrukcemi nejčastěji tendrů parních lokomotiv. Jejich konstrukce nebyly jednotné, většinou se zřejmě jednalo o unikátní vozidla. Rekonstrukce byly dílem jak výrobců lokomotiv či vozů, tak i železničních dílen. První takto upravené sněhové pluhy u nás vznikly pravděpodobně již kolem roku 1880, poslední až po druhé světové válce. Tyto pluhy umožňovaly odhrnování vrstvy sněhu výšky až 2 m nad temenem kolejnice, a to podle uspořádání pluhu jednostranně nebo oboustranně.
Sněhový pluh typu Marin byl dvou- nebo třínápravový a sloužil pouze k vyčištění trati od sněhu, který na koleji zůstal po průjezdu lokomotivy s připevněným pluhem. Nebyl určen k prorážení sněhových závějí. Pluh nebyl vybaven průběžnou brzdou a práci s ním bylo možné vykonávat pouze za denního světla. Pravděpodobně poslední nasazovaný pluh tohoto typu měl číslo 09 a byl dislokován v žst. Karlovy Vary dolní nádraží. Jeho hmotnost byla 16,3 až 35 t a přídavnou zátěží (kusy kolejnic) mohla být zvýšena až na 45 t. Maximální přepravní rychlost byla 30 resp. 40 km/h při tažení a 15 km/h při sunutí (tlačení). Pracovní rychlost se pohybovala do 18 km/h.
Typ Königsberg se vyznačoval pevnou šípovou radlicí, trvale připevněnou na tendr parní lokomotivy. Konstrukčně byl upraven v několika provedeních, které se od sebe vzájemně odlišovaly. Šípová radlice byla upravena jako jednostranná nebo oboustranná, pluhy byly tří- nebo čtyřnápravové podle použitého tendru. Některé pluhy byly vybaveny ruční brzdou, některé také brzdou průběžnou. Pluhy tohoto typu byly dislokovány např. v žst. Krnov (SP 76), Studénka (SP 77) či Karlovy Vary dolní nádraží (SP 79). Uspořádání pluhu umožňovalo odstraňování sněhové vrstvy výšky až 2 m. Hmotnost pluhu závisela na užitém tendru a pohybovala se v rozmezí 20,6 až 31,5 t a maximální přepravní rychlost činila 30, 40, 45 nebo 50 km/h.
Pětinápravový sněhový pluh z produkce továrny Henschel und Sohn, Kassel, označovaný jako typ Henschel, byl v přední části vybaven šípovou radlicí a čtyřmi křídly. Přední část kabiny obsluhy měla šípovitý tvar a kopírovala tak tvar radlice. Pluh byl vybaven průběžnou a ruční brzdou. Snad poslední pluh s označením SP 07 byl ještě v druhé polovině 70. let dislokován v žst. Klatovy. Hmotnost pluhu byla 45 t a maximální přepravní rychlost 50 km/h.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.