T 14/52; Vm 14/52
Od roku 1933 byly motorové vozíky dodávány se čtyřválcovými ležatými motory T 52 s protiběžnými písty (tzv. motor s uspořádáním válců „boxer“) o výkonu 20,22 kW. Výkon se od benzínového vzduchem chlazeného motoru přenášel přes třecí spojku a mechanickou převodovku se dvěma rychlostními stupni pro jízdu vpřed i vzad na zadní nápravu pomocí válečkového řetězového převodu. Motor
Od roku 1933 byly motorové vozíky dodávány se čtyřválcovými ležatými motory T 52 s protiběžnými písty (tzv. motor s uspořádáním válců „boxer“) o výkonu 20,22 kW. Výkon se od benzínového vzduchem chlazeného motoru přenášel přes třecí spojku a mechanickou převodovku se dvěma rychlostními stupni pro jízdu vpřed i vzad na zadní nápravu pomocí válečkového řetězového převodu. Motor se spouštěl ruční klikou. Dvojkolí byla vůči nýtovanému rámu vypružena vinutými pružinami. Ruční šroubový zvedák umožňoval nadzvednutí a otočení vozíku. Motorový vozík byl zpočátku vybaven jen zdržovou brzdou ovládanou ručně pomocí vřetene a neměl elektrická světla, v noci a za snížené viditelnosti byl osvětlován petrolejovými návěstními lampami. Teprve později byl doplněn elektrickým osvětlením i kompresorem a brzda ovládáním stlačeným vzduchem pomocí nožního pedálu. Tlakovzdušná brzda byla automobilového typu s možností brzdění přívěsných vozíků; ruční brzda se ovládala ze stanoviště řidiče i ze zadní nástupní plošinky. Na každé kolo působila jedna zdrž z vnější strany. Vozíky T 14/52 byly již osazeny plechovou jednomístnou kabinou, tj. budkou pro sedícího řidiče, umístěnou na levé přední části ložné plochy i nástupní plošiny. Pro případnou přepravu osob byla plošina vpředu i vzadu vybavena sklopným řetízkovým zábradlím. Nosnost vozíku byla 4 t. Do roku 1954 bylo pro ČSD a železniční vojsko dodáno celkem 586 vozíků, následně byla výroba přesunuta do podniku Dopravostroj Trnava, kde pokračovala až do roku 1968. Několik prvních vozíků bylo vyrobeno podle původní dokumentace, další už jsou charakteristické svařovanou konstrukcí rámu (oproti původnímu nýtovanému provedení), doplněním pneumatického ovládání špalíkové brzdy a dřevěnou dvoumístnou kabinou pro řidiče a doprovod s přístupem z obou stran. Stejná záměna kabin a úprava brzdy byly prováděny i při opravách starších vozíků původního provedení. Byly upraveny také pro rozchody 760 až 1 524 mm.Celkový počet vyrobených vozíků se odhaduje na cca 3000 kusů. K vozíkům motorovým byly dodávány také přívěsné – viz závěr této kapitoly. V muzejních sbírkách se zachovalo v různých provedeních několik kusů T 14/52. U několika vozíků byly zaměněny hnací motory, na některých upravili jejich provozovatelé kabiny podle svých potřeb; u ČSD byly v provozu např. s kabinou po celé šířce pro více osob nebo s druhou kabinou bez řídicího stanoviště umístěnou úhlopříčně v zadní části plošiny. Zajímavé přestavby např. pro přepravu pracovníků vznikly u kolejové dopravy dolů na Mostecku a Sokolovsku. Několik T14/52 bylo upraveno na vozíky pro údržbu trakčního vedení zvané „želva“.
Délka vozíku je 3,8 m, rozvor 1,60 m, hmotnost cca 1,9 t, nosnost plošiny 4 t, maximální rychlost 35 km/h a konstrukční rychlost 44,5 km/h.
Súvisiace
Obrázky
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 0536000
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 32003
Komentáre
Pridaj komentár