Vývoj tuzemského dynamického stabilizátoru zadala jako úkol technického rozvoje Severozápadní dráha v 80. letech. Vývoj stroje, který byl víceméně funkčním vzorem, realizoval podnik MTH Praha jako vibrátor kolejového lože VKL 400. Byla zvolena koncepce dvounápravového taženého vozidla s tažným a narážecím ústrojím a s vlastním zdrojem energie pro pracovní část. Stroj nebyl vybaven kabinou. Na jeho
Vývoj tuzemského dynamického stabilizátoru zadala jako úkol technického rozvoje Severozápadní dráha v 80. letech. Vývoj stroje, který byl víceméně funkčním vzorem, realizoval podnik MTH Praha jako vibrátor kolejového lože VKL 400. Byla zvolena koncepce dvounápravového taženého vozidla s tažným a narážecím ústrojím a s vlastním zdrojem energie pro pracovní část. Stroj nebyl vybaven kabinou. Na jeho plošině se nacházel spalovací motor, pohánějící generátor a hydraulická čerpadla. Uprostřed mezi nápravami byly dva za sebou situované robustní stabilizační agregáty, v přepravní poloze zdvižené a zavěšené na rám stroje. V nich byly umístěny nevyvážené hmoty se svislou osou rotace, které byly poháněny elektromotory. To vedlo k příčnému rozkmitání pracovních agregátů s frekvencí přibližně 35 Hz, jejichž vibrace se přenášely prostřednictvím celkem osmi kladek s masivními oboustrannými okolky na kolejnice a tím na celý kolejový rošt a následně i na štěrk. Stabilizační agregát byl současně svisle přitlačován hydraulickými válci konstantní nastavitelnou silou. VKL 400 nebyl vybaven nivelačním zařízením, pracoval pouze metodou konstantního přítlaku, při níž dochází k rovnoměrnému zhutnění kolejového lože, ale nerovnoměrnému poklesu nivelety – tzv. neřízené stabilizaci. Stroj měl samočinnou brzdu vozového typu a brzdu ruční. Dynamický stabilizátor VKL 400 byl provozně ověřován od roku 1989 u TD Kladno, odkud byl brzy předán k TD Litoměřice, kde pracoval přibližně 12 let. Následně byl převeden k TSS Ústí nad Labem, později TSS, a.s., středisku Lovosice, kde byl naposledy nasazen pravděpodobně v roce 2007 a sešrotován zřejmě již v roce následujícím.
Délka stroje byla 12,1 m, hmotnost 36 t, maximální rychlost při přepravě činila 50 km/h a pracovní výkon byl přibližně 1 000 m/h.
Súvisiace
Obrázky
Výrobné číslo / evidenčné číslo: 1
Komentáre
Pridaj komentár
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.