Premiéra SMD 80 na tratiach SŽDC

Článok publikovaný 6.5.2015 o 6:02
Autor:  Peter Bado
Článok má 1 komentár Môžete zanechať komentár.

Jedným zo strojov určených na obnovu koľajového roštu je i stroj SMD 80. Práve tento sa rozhodla prenajať od firmy Swietelsky spoločnosť TSS Grade, ktorá ho nasadila od 12. do 23. apríla na úseku Odbočka Kanín – Převýšov. 

     SMD 80 sa skladá z energetického vozňa ATW a zo samotného obnovovacieho stroja SWAL. Vozeň ATW, vybavený dvoma dvojnápravovými podvozkami, sa pri práci pohybuje po starej koľaji a zabezpečuje pracovný pojazd súpravy. V jeho strednej časti, pod rámom medzi podvozkami, sa nachádzajú dve ručné zatáčačky pre odstránenie zostávajúcich upevňovadiel. Počas prepravy je na ATW odstavený jeden manipulátor. Stroj SWAL má dva trojnápravové podvozky, v prednej časti spočíva na vozni ATW a pre pohyb po štrkovej pláni slúži pásový podvozok v zadnej časti stroja. Trojnápravové podvozky sú hnané, pásový podvozok zabezpečuje pracovný pojazd stroja. Pri práci je predná časť stroja SWAL opretá o vozeň ATW pomocou hydraulického valca, zdvihnutím stroja vzniká priestor pre výmenu podvalov a koľajníc. Pri prejazde cez prekážku (napr. priecestie) slúži ako podpora stroja malý osemkolesový podvozok. Stroj je možné prekonfigurovať do variantu iba pre pokládku podvalov na štrkovú pláň.

schema 1

Schéma SMD 80

 

     Pracovné časti stroja tvorí sústava mechanizmov pre navádzanie koľajníc, zariadenie pre odoberanie starých podvalov, hrabacia reťaz pre urovnanie štrkovej pláne a zariadenie pre pokládku nových podvalov. Pre odvoz starých a návoz nových podvalov slúži dvojica manipulátorov pohybujúca sa po pomocnej drážke. Medzi ATW a súpravu vozňov s podvalmi je radený štvornápravový vozeň s nádržami na naftu, ktorý súčasne slúži na odstavenie manipulátoru pri preprave. Stroj SMD 80, nasadený v tejto výluke, bol vyrobený  v roku 2002 firmu Plasser & Theurer. Má celkovú dĺžku 45,18 m a hmotnosť  183,5 t. Maximálna rýchlosť pri zaradení do vlaku je 100 km/h a pri pracovnom pojazde je najvyššia rýchlosť 19 km/h. Max. výkon pokládky dosiahnutý za jednu pracovnú smenu (cca 12 hod) bol približne 2 km.

Odoberanie starých podvalov

Odoberanie starých podvalov

   Technologickú linku dopĺňal, a v linke bol radený pred súpravu so SMD 80, dvojnápravový vozeň KLV III, ktorý vznikol priamo u firmy Swietelsky. Slúži na zber upevňovadiel uvoľnených pri povoľovaní starých koľajnicových pásov. Pozbierané upevňovadlá sú dopravníkovým pásom vynášané spod vozňa na jeho zadný koniec, odkiaľ sú ďalej distribuované na susedný plošinový vozeň. Za SMD 80 bol nasadený stroj RCM 102, vyrobený v roku 1992 u firmy Deutsche Plasser. Má dĺžku 14,80 m, hmotnosť 33 t a maximálnu rýchlosť pri preprave vo vlaku 100 km/h a pri preprave v pracovnom režime 30 km/h. Tento stroj slúži na manipuláciu s koľajnicami.

 

 

Video SMD 80 zo žst. Dobšice nad Cidlinou

Fotogaléria k článku:
Komentáre


  1. tratovak píše:

    A vyzerá to tak, že toho roku tu uvidíme aj iné obnovovacie stroje 🙂

Pridaj komentár