SP 62 N byla podbíječka typu SP 62, doplněná zdvihacím a nivelačním zařízením částečně dodaným firmou Plasser & Theurer, vyráběná v závodě MTH Plzeň. Nivelační zařízení tvořil předsunutý vozík s ovládacím stanovištěm, tlačený před podbíječkou pomocí asi 10 m dlouhého pevného táhla, měřicí vozík v místě podbíjecích agregátů a snímací tyče na zadní nápravě stroje. Mezi nimi byla
SP 62 N byla podbíječka typu SP 62, doplněná zdvihacím a nivelačním zařízením částečně dodaným firmou Plasser & Theurer, vyráběná v závodě MTH Plzeň. Nivelační zařízení tvořil předsunutý vozík s ovládacím stanovištěm, tlačený před podbíječkou pomocí asi 10 m dlouhého pevného táhla, měřicí vozík v místě podbíjecích agregátů a snímací tyče na zadní nápravě stroje. Mezi nimi byla nad oběma kolejnicovými pásy napnuta ocelová lanka, na předsunutém vozíku výškově stavitelná, tvořící relativní vztažné základny. Zdvihací zařízení bylo kleštinové, zdvih zajišťovaly dva hydraulické válce uchycené na rám stroje. Ve zdvíhacím zařízení byl vložen příčný trámec, na nějž mohly být doplněny dva přídavné zdvihací válce, které se svými deskami opíraly o kolejové lože za hlavami pražců. Přídavné zvedací válce musely být při jízdě stroje demontovány; jejich hmotnost a nutná ruční manipulace při montáži byly hlavní příčinou toho, že se přídavný zdvih téměř nevyužíval. Ostatní části SP 62 zůstaly beze změny. Stroj nebyl vhodný pro úpravu koleje se svrškem tvaru R 65 na betonových pražcích. SP 62 N byly spolu se směrovacím strojem AL a podbíječkou pro úpravu styků SP 72 S využívány zejména při úpravě výškové a směrové polohy kolejí vedlejších tratí. Stroj ev.č. SP 201 N byl v roce 1985 rekonstruován na rozchod 760 mm.
Montáží nivelačního zařízení s příslušenstvím vzrostla délka stroje přibližně na 17 m a jeho celková hmotnost na 20,5 t, maximální rychlost i pracovní výkon zůstaly shodné s SP 62.
Archívne materiály uvádzajú, že ČSD, Východná dráha, Správa dráhy v Bratislave ku dňu 31.12.1982 eviduje nasledujúce SP 62 N: TD Trebišov č. 222, TD Vrútky č. 219, TSS Košice č. 215 a TSS Bratislava č. 202, 240 a 241.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Archívne materiály uvádzajú, že ČSD, Východná dráha, Správa dráhy v Bratislave ku dňu 31.12.1982 eviduje nasledujúce SP 62 N: TD Trebišov č. 222, TD Vrútky č. 219, TSS Košice č. 215 a TSS Bratislava č. 202, 240 a 241.