Prototyp první tuzemské strojní podbíječky pro podbíjení koleje (ev. č. pravděpodobně SP 22) podle švýcarského vzoru vyrobilo v roce 1961 vývojové pracoviště DOV Nymburk podle dokumentace, vypracované pravděpodobně VÚD. Výrobu prvních strojů nulté série zahájily v roce 1962 dílny v Lounech, její dokončení a opakovanou výrobu již zajišťoval rezortní podnik MTH Praha, závod Brno-HorníHeršpice v letech 1963 – 1970.
Prototyp první tuzemské strojní podbíječky pro podbíjení koleje (ev. č. pravděpodobně SP 22) podle švýcarského vzoru vyrobilo v roce 1961 vývojové pracoviště DOV Nymburk podle dokumentace, vypracované pravděpodobně VÚD. Výrobu prvních strojů nulté série zahájily v roce 1962 dílny v Lounech, její dokončení a opakovanou výrobu již zajišťoval rezortní podnik MTH Praha, závod Brno-HorníHeršpice v letech 1963 – 1970. Přestože koncepce podbíječky byla v uvedené době již poněkud zastaralá, bylo pro ČSD i podnikové vlečky vyrobeno cca 60 strojů. Konstrukční uspořádání SP 63 a technologie práce jsou v podstatě shodné s popisem podbíječky systému „Scheuchzer“ s tím, že na stroji byly využity některé tuzemské celky – např. vznětový vzduchem chlazený šestiválcový motor Praga T 912 s výkonem cca 80 kW. Celý stroj byl opět opatřen střechou, obě čela byla vybavena dvoudílnými prosklenými otočnými a odnímatelnými kryty, na bočních stranách byly svinovací plachty. Hlučnost na pracovním stanovišti vyžadovala používání ochranných pomůcek. Podbíječka v provozu měla zpravidla přidělen přívěsný plošinový vozík VP, na němž byly umístěny potřebné provozní hmoty a ostatní materiál jako podbíjecí pěchy ap. Nebržděný vozík byl s podbíječkou spojen táhlem. SP 63 byly při výškové úpravě nejdříve na obnovách kolejí, později i při údržbě nahrazeny modernějšími SP 62 a dosluhovaly zejména při první výškové úpravě koleje po strojním čištění kolejového lože. Podbíječka byla vybavena třemi navzájem nezávislými brzdovými systémy. Hlavní tlakovzdušná přímočinná brzda se používala při přepravě a působila jednou brzdovou zdrží na každé přední (hnací) kolo. Ručně ovládaná pásová brzda působila na hnací hřídel pojezdu a sloužila k zajištění stroje. Pracovní brzda byla rovněž pásová, ovládaná nožním pedálem, a působila také na hnací hřídel pojezdu. Stroje SP 63 bylo možno spojovat s jinými vozidly pomocí tuhé spojky.
Délka stroje byla 5,05 m, rozvor 2,8 m, hmotnost 9 t, maximální rychlost 35 km/h a pracovní výkon až 130 m/h.
Prepačte podbijačku standart som si zmilil s SP-63.Tie sme volali švajčiarky. Mali sme jednu na šrt v Trebišove čislo 49 a neskor 50.Boli to dobre podbijačky.Ked ich začalo vyrabat byvale československo už to nebolo ono.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Prepačte podbijačku standart som si zmilil s SP-63.Tie sme volali švajčiarky. Mali sme jednu na šrt v Trebišove čislo 49 a neskor 50.Boli to dobre podbijačky.Ked ich začalo vyrabat byvale československo už to nebolo ono.